Nowa sztuczna skóra została stworzona przez naukowców z Zespół Nanyang Technological University w Singapurze. Nowoczesna sztuczna skóra ma więcej możliwości sensorycznych niż ludzka – wyposażone w nią roboty będą mogły wyczuwać rzeczy, które są niemożliwe dla człowieka.
Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze zbudowali podwójnie reagującą sztuczną skórę, która wykrywa nacisk wywierany przez obiekt, ale również wykrywa jego strukturę i sam fakt jego zbliżania się. W porównaniu do prawdziwej skóry, która większość informacji wyczuwa z czynności dotykowych, sztuczna skóra uzyskuje również bogate informacje poznawcze zakodowane w operacjach bezdotykowych, takich jak np. bezdotykowa identyfikacja przedmiotów.
Realistyczne roboty i lepsze protezy
Sztuczna skóra to wynalazek innowacyjny, który świetnie sprawdzi się w obszarze elektroniki nowej generacji, w tym interfejsach człowiek-maszyna i robotach. Zastosowanie sztucznej skóry byłoby także świetnym pomysłem w kontekście protez, dzięki czemu osoby po amputacji mogłyby testować nowe sposoby odczuwania przedmiotów.
Naukowcy testowali już sztuczną skórę na różne sposoby. Jednym z nich było przewijanie na ekranie elektronicznym, nawigacja po mapie oraz manipulowanie wirtualnymi postaciami z gier wideo. W zeszłym roku specjaliści z California Institute of Technology poinformowali o czującej (wykrywającej temperaturę, ciśnienie czy też toksyczność substancji), a przede wszystkim możliwej do wydrukowania skórze wykonanej z hydrożelu – dzięki niej roboty miałyby zyskać zmysł dotyku zbliżony do ludzkiego.
Komercyjne zastosowania sztucznej skóry?
Jakie mogą być komercyjne zastosowania sztucznej skóry? Tego typu nowoczesny materiał doskonale posłuży przy wykrywaniu źródeł zanieczyszczeń w akwenach wodnych lub „wyczuwanie” śladów materiałów wybuchowych np. w podejrzanych bagażach. Naukowcy intensywnie pracują nad udoskonaleniem sztucznej skóry i kolejnych obszarach zastosowań.